Napsali o nás

www.profiprumysl.cz - Pavla Pölzerová - 9.10.2021

V Česku byla vytvořena nová 3D tiskárna Skeleton X

Za tvorbou této tiskárny určené primárně pro průmyslovou výrobu je česká firma Digibro 3D. Lze ji využít pro tisk prototypů, sériovou výrobu nebo i domácí tisk.

Vybavení tiskárny

Tiskárna už v základu má dvě nezávislé hlavy s vysokoteplotními hotendy, které zvládnou teplotu až 500 stupňů Celsia. Dva nezávislé extrudery umožňují najednou tisknout dvěma různými barvami nebo i materiály. Tato technologie je především vhodná pro tisk podpor z různými způsoby rozložitelných materiálů, které umožňují dosáhnout dokonalého povrchu neporušeného odlamovanými podporami.

Další nespornou výhodou je velikost tiskové plochy 500 x 500 x 600, kterých na trhu zatím není mnoho. Navíc je tiskárna vyrobena z kvalitních komponentů pro dosažení co nejlepších výsledků tisku. Jedná se například o zdvojený pohon osy Y, který zlepšuje stabilitu a opakovatelnost pohybů. Rám je robustní ohýbaný a svařený díky čemuž je připraven na rozšíření funkcionality tiskárny o laser nebo CNC.

Tryska a hotend od české značky Protoprint

Díky spolupráci se společností Protoprint, mají tiskárny již v základní verzi RAPTOR trysku i hotend. Jediný způsob jak dále vylepšit tisk stabilizací teploty je zaboxování tiskárny nebo přidání vodou chlazeného hotendu. Tryska je vyrobena z mědi, dále se skládá z velmi tenké trubice ze slitiny nerezové oceli o tloušťce 0,15 mm, která slouží jako tepelný most, a skvěle tepelně vodivého hliníku.

Údržba a konektivita

Údržba tiskárny je také dovedena k dokonalosti. Trysku je možné odejmout bez předehřátí hotendu a předejít tak riziku popálení. Srovnání bedu do roviny probíhá automaticky a díky vestavěnému akcelerometru si tiskárna sama změří počet zákmitů a eliminuje důsledky vibrací na tisku.

Co se týče konektivity, je možné tisknout ze souborů nahraných přes webový prohlížeč nebo z USB flash disku. Zásluhou wifi připojení je možné tiskárnu ovládat a monitorovat z počítače nebo telefonu.

Kolik taková věc stojí?

Tiskárna se k zákazníkovi dostává plně sestavená a je možné využít dokoupení příslušenství, jako náhradní trysky nebo tiskový plát, za výhodné ceny přímo k tiskárně.

Cena začíná na 159 990 Kč bez DPH. Dostupná je také příplatková zakrytá verze s vzduchovým nebo vodním chlazením. Jedná se o vhodnou volbu do firemní tiskové farmy nebo i jako jediná tiskárna.

Článek naleznete zde: https://www.profiprumysl.cz/technologie/v-cesku-byla-vytvorena-nova-3d-tiskarna-skeleton-x/